Być może właśnie panicznie szukasz odpowiedzi na pytanie czym jest Maintenance Mode w WordPressie i dlaczego wszystko co widać na Twojej stronie to ten smutny komunikat. Jeszcze smutniejsze jest to, że strona logowania do panelu administracyjnego WordPress wygląda zupełnie tak samo 💀.
W zależności od języka witryny możesz uzyskać komunikat Witryna jest tymczasowo niedostępna z powodu zaplanowanych prac konserwacyjnych. Zapraszamy ponownie za minutę. lub, jeśli pierwszy język strony to angielski - Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
🔴 Co się stało?
Prawdopodobnie odświeżyłeś stronę w czasie, gdy odbywał się update - samego WordPressa, jednego z plug-inów lub nawet motywu strony. A być może po prostu przerwane zostało Twoje połączenie internetowe, wysypała się przeglądarka czy w inny, nieoczekiwany, sposób przerwał się proces update'u. Co prawda, w trakcie poprawnie przeprowadzonych aktualizacji, ta strona też przez chwilę może być wyświetlana, ale zazwyczaj trwają one tak krótko że ani Ty ani Twoi czytelnicy jej nie "wylosują".
🟢 Proste rozwiązanie
- Otwórz klienta FTP i zaloguj się na konto na którym stoi Twój WordPress
- W głównym katalogu (tam, gdzie jest m.in.
wp-config.php
) znajdziesz zapewne plik.maintenance
(jeśli go nie widzisz sprawdź czy Twój klient FTP wyświetla ukryte pliki) - Usuń plik
.maintenance
- Jeśli to nie pomogło - spróbuj opróżnić pamięć podręczną przeglądarki (lub wejdź na stronę w trybie incognito 🕵️♀️)
Alternatywnie - jeśli jesteś cierpliwy 😉 poczekaj kilka minut - WordPress powinien sam się odblokować.
Jedyna dobra rada którą mogę dać aby uniknąć tego problemu w przyszłości to trochę więcej uwagi w trakcie update'u wtyczek i motywów - poczekaj aż wszystko się zakończy zanim zamkniesz kartę albo przejdziesz na kolejną stronę.
🤔 Własna strona Maintenance?
Jeśli masz na tyle dużo czytelników (lub "długie" aktualizacje - co zdarza się niektórym wtyczkom) to możesz pomyśleć nad stworzeniem własnej strony Maintenance.
Do tego celu można użyć jednego z...
...kilkuset plug-inów służących do zarządzania trybem serwisowym w WordPress. Możesz także stworzyć taką stronę sam/a - wystarczy...
- stworzyć plik
maintenance.php
tym razem w podkatalogu./wp-content
.
WordPress szuka tam tego pliku zanim wrzuci swój smutny, domyślny, komunikat, więc możesz wykorzystać ten mechanizm aby go dostosować. Do pliku musisz oczywiście wrzucić własny HTML, PHP czy CSS - ale to chyba jasne 😁.
Więcej na temat tego błędu znajdziesz w oficjalnej dokumentacji WordPress, na stronie FAQ Troubleshooting.
Na koniec - zdjęcie, tym razem z kolejki Teleferico do Jardim Botanico (Funchal, Madeira). Jeśli chcesz zobaczyć inne zdjęcia - wejdź na stronę fotografia. Zapraszam Cię także do spróbowania sił w self-hostingu - można w ten sposób całkiem prosto stworzyć własną, domową instancję WordPress do testów destrukcyjnych 😉.